Kopřivka (urtikárie) – proč tato nepříjemná kožní reakce vzniká a jak se jí zbavit?

Kopřivka (urtikárie) – proč tato nepříjemná kožní reakce vzniká a jak se jí zbavit?

Vzpomínáte si, když jste si v dětství hráli venku a popálila vás kopřiva? Podobné příznaky můžete pociťovat i při urtikárii (lidově kopřivka), která je nejčastěji způsobena alergickou reakcí. Pokud čas od času pozorujete na kůži kopřivku, zjistěte, jaké další příznaky ji mohou doprovázet a jak se jí účinně zbavit.

Co je kopřivka?

Kopřivka je nejčastější formou alergické reakce na různé alergeny (od potravin přes bodnutí hmyzem až po léky). Odborně ji označujeme pojmem urtikárie, hovorový název kopřivka vznikl proto, že se kůže chová podobně, jako když vás popálí kopřiva.

Pokožka je zarudlá, oteklá, svědí a objevují se na ní charakteristické pupeny. Ty se mohou objevit kdekoli na těle, jejich velikost a množství se může různit.

Kopřivka nemusí být vždy zapříčiněna alergií, vyvolat ji mohou i extrémní teploty (chlad, horko) a také různé bakteriální či virové infekce.

Kopřivka (urtikárie)

Věděli jste?

Věděli jste, že kopřivka patří mezi 20 nejčastějších kožních obtíží?

Jaké jsou příčiny kopřivky a jaké další symptomy mohou kopřivku doprovázet?

Kopřivka je kožní problém, který však ovlivňuje celé tělo. Alergie a alergická reakce je složitý proces, kdy organismus nepřiměřeně reaguje na přítomnost cizorodé látky (alergenu) a spouští obranný mechanismus. Ten spočívá v tom, že tělo aktivuje protilátky (imunoglobuliny, v tomto případě IgE), které se uvolní do krve. Následně dochází k masivnímu vyloučení histaminu.

Uvolňování histaminu v organismu způsobuje celou řadu symptomů, kterými se tělo snaží alergen vypudit. Kromě kopřivky se tak můžete potýkat například s otoky sliznic či očí, objevit se mohou dýchací obtíže, průjem nebo otok kloubů.

Je třeba zmínit, že kopřivka není nakažlivá, nejedná se tedy o infekční onemocnění. Jde o alergickou reakci těla, jejímž projevem je právě postižení kůže.

Jaké typy kopřivky rozlišujeme?

Podle průběhu rozlišujeme následující formy urtikárie:

Akutní kopřivka

Projevy se objevují již 20 minut po kontaktu s alergenem, ale nástup příznaků může trvat i několik hodin. Akutní kopřivka může odeznít do několika hodin, nejpozději pak do 6 týdnů. Tato forma kopřivky se často vyskytuje u dětí.

Chronická kopřivka

U této formy kopřivky příznaky přetrvávají déle (více než 6 týdnů), případně se dlouhodobě vracejí a opět mizí (intermitentní, přerušovaná kopřivka). Chronická kopřivka je u dětí méně častá. Tato forma kožního postižení do značné míry ovlivňuje kvalitu života pacienta.

Příznaky akutní a chronické kopřivky jsou stejné, jde pouze o to, zda vás trápí krátkodobě, dlouhodobě nebo se vrací v intervalech.

Léčba kopřivky

Léčba kopřivky závisí na tom, co je její příčinou. Velmi často se jedná o alergickou reakci 1. typu, proto se uplatňují stejné postupy, jako když vás trápí senná rýma (alergická rýma).

Pokud nezabírají léky první volby (antihistaminika), může lékař doporučit také krátkodobé užívání systémových kortikosteroidů. Při těžké formě a při velmi závažných případech kopřivky se používají imunosupresiva, standardně se nicméně doporučuje nejprve vyzkoušet následující kroky.

Omezení kontaktu s alergenem

Primárně je třeba odstranit alergen, který způsobuje alergickou reakci. To ale v mnoha případech není zrovna snadné, protože kopřivka může být způsobena celou řadou vnějších nebo vnitřních faktorů, případně jejich kombinací.

Můžete se samozřejmě pokusit vypozorovat, jaké alergeny vám způsobují obtíže, nejlepším řešením nicméně je vyhledat imunoalergologa a nechat se vyšetřit. Po výsledcích testů pak budete přesně vědět, jakým látkám se vyhnout.

Ošetření pokožky

V případě akutní kontaktní kopřivky se ke zmírnění příznaků používá topická péče (tekuté pudry, lokální antihistaminika ve formě gelu, topické kortikoidy). Aplikace těchto přípravků ulevuje od nepříjemných symptomů, nicméně nijak neřeší příčinu. Proto se podávají i léky v podobě systémových antihistaminik.

Antihistaminika (tablety)

H1 antihistaminika jsou léky proti alergii, které brání histaminu vázat se na daný receptor, čímž zamezují rozvoji alergické reakce. Mnoho z nich je dnes v lékárnách volně k dostání bez lékařského předpisu.

Některá starší antihistaminika (1. generace) mohou způsobovat únavu a ospalost. U moderních antihistaminik se již tyto nežádoucí účinky vyskytují méně, zároveň jsou bezpečnější.

Moderní antihistaminika navíc:

  • mají méně interakcí s jinými léky (můžete současně užívat i jiné léky),
  • mají relativně rychlý nástup účinku,
  • mají prodloužený účinek (až 24 hodin, stačí jedna tableta).

Mezi moderní antihistaminika patří i volně prodejný lék Dasmini s obsahem aktivní látky deloratadin. Dasmini pomáhá obnovit normální denní aktivity a spánek, je určeno dospělým a dospívajícím od 12 let a u většiny osob nevyvolává ospalost. Pokud se do 7 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, poraďte se se svým lékařem.

Dasmini

Pro aktivní dny a klidné noci bez alergie.

24hodinový účinek, u většiny osob bez nežádoucí sedace.

Dasmini 5 mg potahované tablety je volně prodejný lék k vnitřnímu užití, obsahuje desloratadin. Čtěte pečlivě příbalový leták.